דף הבית
אודות
גלריה
מאמרים
צור קשר
כתבו עלינו
בלוג צילומים
      עיצוב פנים - איך תולים תמונות?
חזרה למאמרים      back to articles

 

איך תולים תמונות?
מאז האדם הקדמון שהשתמש בקירות כדי לתאר סיפורים ועד לימנו, בני האדם משתמשים בקירות לצורך קישוט והעברת מסרים. כמעט בכל חלל מודרני ומעוצב בבתים פרטיים או משרדים מושקעים בהם נבקר, נמצא על הקיר ציור, כרזה, שילוט וכו". יהיה זה ציור שמן יקר ערך עם תאורה מיוחדת או כרזה גדולה של סרט נוסטלגי או שילוט נירוסטה מבריקה עם אותיות מרוקעות ותאורה עשירה מסביב.
כיצד נשיג את המקסימום מהאומנות?
המיקום של התמונה ביחס לחלל חשוב מאוד ואף מעורר תהיות לעיתים לגבי אופי החלל וסידורו. אך לפני כן, כיצד קובעים את הגובה שבו נתלה את התמונה?
לפי המסורת - כדי לקבוע את גובה התמונה על הקיר, יש לחלק את גובה התמונה לשלושה חלקים שווים ואת התמונה תולים כאשר הקו התחתון של השליש העליון יהיה בגובה העיניים. כך יווצר מצב שבו אם הציור הוא פורטרט, העיניים שלנו יפגשו בקו ישיר את העיניים של זה המצוייר.
הנה כמה כלים בסיסיים שמהם והלאה, הכל תלוי ביצירתיות וברצון של כל אחד מכם:
 • חתך הזהב: סוד ההרמוניה מתקופת הרנסנס, הוא החלוקה לשלושה חלקים. כלומר, כאשר נבקש לתלות תמונה על גבי קיר עלינו לחלק את אורכו של הקיר לשלושה חלקים שווים ואת התמונה נמקם בחלק השלישי

 • תמונה גדולה: תמונה שהיא גדולת מימדים, הן באורך והן ברוחב, נמקם במרכז הקיר. במצב זה, גם נשתדל להשתמש בסביבה ניטראלית שתעזור למקד את מלא תשומת הלב לתמונה הגדולה

   • מעל לרהיטים: הקירות שעוטפים את הסלון מהווים רקע למערכת הישיבה. בקיר שמאחורי ספת הישיבה, נמקם תמונה מאורכת לפי מרכז הספה. לחילופין, יחולק הקיר לשלושה חלקים, לפי אורך הספה ואת התמונה נמקם בחלק השלישי.
     

   • ליד החלון: כיוון שאנו עוסקים בהרמוניה, רצוי שהתמונות ליד החלון יהיו מעין המשך למסגרת של החלון. בצורה כזו, נצור מצב שבו המסגרת של החלון מגדירה את קו ההתחלה והסוף של התמונות.
     

   • תמונות לא חייבים תמיד לתלות על הקיר: מיקבץ תמונות על שידה או מדף, לא חייב להיות סימטרי ואף יכול להיות בגדלים שונים ובצבעים משתנים. אגב מי שלא מפחד מואנדליזם יכול להניח תמונה גדולה ממוסגרת על הריצפה, בפינה מוארת בחלל, על מנת שיווצר עניין ורושם.
     

   לסיכום
   ניתן לראות כי מלאכת תליית התמונות חשובה וגם היא מכריעה וקובעת רבות בכל עיצוב הפנים. בכל מקרה, בכדי שלא יווצר מצב של חוסר תאום בין הריהוט שבבית לבין התמונות, רצוי להשתמש בשיטות להתאמה בין השניים. למשל יצירת רקע ניאטרלי ע"י גוון הקיר, בחירת מסגרת לתמונה לגוון תואם לשאר האובייקטים בחלל. רצוי ליצור מראש תנאים לתליית תמונות כגון קיר חלק, תאורה ועוד.
   התמונה שעל הקיר עוזרת לנו להגדיר את עצמנו, סביבתנו ואת מה שאנחנו אוהבים. התמונה משדרת מסר מי אנחנו ועוזרת ליצור חלל נעים וסימפטי ונוטלת תפקיד חשוב בכל עיסקת החבילה הזו שנקראת "עיצוב הפנים".
    
   • התמונות שבאיורים - באדיבות האמן אליהו אריק בוקובזה (מתוך התערוכה "צייר-תייר")
    
    
                                                                                                    תֹמר שפירא
                                                                                                    אדריכל פנים
    
                                                                                ליצירת קשר  t@tomershapira.co.il